MEYVE SULARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

Türk Gıda Kodeksi; Meyve Suyu ve Benzeri içecekler Tebliğine göre meyve suyunu; ‘’sağlıklı, olgun, taze veya soğukta muhafaza edilmiş bir veya birkaç çeşit meyveden elde edilen, elde edildiği meyvenin tipik renk, tat ve koku özelliklerini gösteren, fermente olmamış ancak fermente olabilen ürünler’’ olarak, meyve nektarını ise; ‘’Meyve suyu, meyve suyu konsantresi, meyve püresi veya bunların karışımına şeker ve/veya bal, su katılmasıyla elde edilen fermente olmamış, ancak fermente olabilen ürünlerdir’’ şeklinde tanımlanmaktadır.

Türkiye’ de yıllık kişi başına 5 litre seviyesinin üzerinde meyve suyu tüketiminin olması ve meyve suyunun sürekli artan tüketimi sonucu, diğer taraftan da hammadde fiyatlarının yüksek oluşu hilelerin artmasına neden olabilmektedir. Bu hileleri anlamanın yolu görsel olarak duyusal kontrolün ötesinde bir takım analizden geçmektedir. Ağırlık, hacim, yoğunluk, asitlik gibi basit fiziksel ölçümlerin yapılması, meyve sularındaki bileşenlere ait bulguların bilinen kriterlerle kıyaslanması, meyve suyunda bulunmaması gereken ya da çok düşük miktarda bulunması gereken bileşenlerin konsantrasyonunun kontrol edilmesi, karbon izotop analizleri ile ürünlere ait taklit ve tağşişler belirlenebilir.

Meyve sularında en önemli kalite ölçütlerinden biri de hidroksimetil furfural miktarıdır. HMF miktarı, üretimde yüklenen ısı düzeyinin bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca uzun süreli depolanan şekerli ürünlerde, zamanla artan miktarda HMF oluşabilmektedir. Gıdada HMF istenmemektedir. Ürünün tadında, renginde ve kokusunda istenmeyen değişikliklere yol açar. HMF’nin yüksek dozda alınması kişilerde çeşitli rahatsızlıklara yol açar.

Tüketiciler olarak dikkat edilmesi gereken hususlar, bilinen markalı ürünlerin bilinen marketlerden alınmasıdır. Raflarda satılan ürünler bir dizi analizden geçerek raflara ulaşmaktadır. Bu noktada tüketicinin farkında olmadığı konu ürünün kötü saklama koşulları nedeniyle oluşabilecek HMF artışıdır. Tüketiciler olarak riski en aza indirmek ve HMF oluşunu önlemek adına ürünleri güneş ışığından uzak tutulması ve açılan paketin kısa sürede tüketilmesidir. Ürün etiket bilgilerinin de kontrol edilmesi unutulmamalıdır.

 

İnvenura Satış Temsilcisi

Metin ATKALE